Cugat, Xavier

lider zespołu, skrzypek

na płytę …

Wybrana dyskografia

Źródła

najbardziej znany ze spopularyzowania rumby w Stanach Zjednoczonych w latach 30.XX wieku, latynoamerykański zespół Xaviera cugata przoduje w nowym szaleństwie muzycznym wśród publiczności tanecznej i słuchającej radia. Dramatyczny showman, który często nosił wielkie Południowoamerykańskie kapelusze na scenie i który prowadził swój zespół z falą smyczka na skrzypce, Cugat występował w najbardziej rytualnych klubach, w radiu i w filmach. Cugat rozpoczął karierę zawodową jako cudowne dziecko, grając na klasycznych skrzypcach, nigdy nie przepraszał za przejście na muzykę popularną. Był cytowany w Los Angeles Times jako mówiący: “gram muzykę … tworzę atmosferę, którą ludzie lubią. To ich uszczęśliwia. Uśmiechają się. Tańczą. Czuj się dobrze-komu za to żal?”Kilka małżeństw, pozamałżeńskich romansów i rozwodów cugata trafiło na nagłówki gazet, ale Wydarzenia te nie spowodowały jego odpuszczenia. Przypisywał swoje niepohamowane zainteresowanie kobietami latynoskiemu temperamentowi i kiedyś powiedział, że ożeni się ponownie z każdą ze swoich czterech żon.

urodzony 1 stycznia 1900 roku w pobliżu Barcelony, w Hiszpanii i ochrzczony Francisco de Asis Javier Cugat Mingall de Brue y Deulofeo, Cugat miał dwa lata, gdy jego ojciec przeprowadził się z rodziną do Hawany na Kubie. Dwa lata później sąsiad i producent skrzypiec podarował chłopcu ćwierć wielkości skrzypiec w prezencie Bożonarodzeniowym. Wkrótce ujawniły się wyjątkowe talenty cugata, który stał się muzycznym geniuszem. Grał zawodowo w wieku zaledwie dziewięciu lat, a w wieku dwunastu lat został pierwszym skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej Teatro Nacional.

tenor Enrico Caruso poznał Cugata w Hawanie, kiedy występował tam z Metropolitan Opera Company, i zatrudnił chłopca jako akompaniatora na amerykańskie tournée. Późniejsze wydarzenia nastoletnich lat Cugata są nieco niejasne. Jest znany z tego, że grał na skrzypcach w audycji WDY w 1917 roku, co uczyniło go jednym z pierwszych skrzypków, którzy występowali w radiu, a niektóre źródła podają, że Cugat przeprowadził się z rodzicami do Stanów Zjednoczonych w 1915 roku. Ale lider zespołu opowiedział kiedyś Los Angeles Times ‘ owi zupełnie inną historię, taką, w której zaczął od pracy 14 godzin dziennie za pokój, posiłki i bez wynagrodzenia. “krótko po przybyciu do Nowego Jorku … i tam byłem, żadnych przyjaciół i ani słowa po angielsku. I niewiele pieniędzy ” – powiedział. W każdym razie Cugat był rozczarowany swoją muzyczną karierą. Chociaż grał w Carnegie Hall dwa razy, koncertował w Stanach Zjednoczonych i Europie z orkiestrą symfoniczną i został solistą Filharmonii w Los Angeles, pieniądze—i krytyczna reakcja-nie były zadowalające dla Cugata.

następnie zrezygnował z gry na skrzypcach dla pracy w Los Angeles Times jako rysownik. Urodził się Francisco de Asis Javier Cugat de Bru y Deulofeo, 1 stycznia 1900, Barcelona, Hiszpania; zmarł na arteriosklerozę, 27 października 1990, w Barcelonie; syn Juana i mingalla (de Bru) Cugat; ożenił się z Carmen Castillo, 17 października 1929 (Rozwiedziony 1944); ożenił się z Lorraine Allen, 1947 (Rozwiedziony 1952); ożenił się z Abbe Lane, 1952 (Rozwiedziony 1966); ożenił się z Charro Baeza 1966 (Rozwiedziony 1978).

naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku czterech lat; zaczął grać z Havana symphony w wieku sześciu lat; został zatrudniony do gry dla Enrico Caruso i koncertował z tenorem przez pięć lat; sformułowany jako artysta karykatury dla Los Angeles Times 1924-25; założył własny zespół Latin w 1929; założył “Cugat Room” w nowojorskim Waldorf-Astoria hotel, 19302-402; pojawił się w kilku hollywoodzkich musicalach; często grał w lokalach w Las Vegas w latach 60.i 70.; przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat, po chorobie; następnie założył nowy zespół w Hiszpanii.

Cugat jak rysować karykatury i młody człowiek miał nadzieję wykorzystać tę umiejętność, aby poprawić swoje perspektywy. Cugat miał znaczne talenty jako artysta, ale wkrótce znudziła się sytuacją. Cytowany w nekrologu Los Angeles Times, Cugat wyjaśnił: “kiedy mówią ci, żebyś był zabawny do 10:30 jutro rano … nie mogę tego zrobić-w końcu rzuciłem pracę i zmusiłem tych sześciu facetów do grania ze mną komercyjnej muzyki.”Do zespołu dołączyła również jego przyszła żona Carmen Castillo jako wokalistka. Był rok 1928, A Muzyka latynoska nie była jeszcze popularna. Jednak zespół wylądował koncert grając podczas przerw w słynnym Coconut Grove w Los Angeles. W tym czasie główną rolę odgrywał zespół Gusa Arnheima z wokalistą Bingiem Crosbym. Podczas pobytu w Los Angeles, Cugat grał również na skrzypcach z dwoma wykonawcami w codziennej audycji w radiu KFWB.

praca, która służyła jako trampolina cugata do sławy, była na nowym dachu Starlight w hotelu Waldorf-Astoria W Nowym Jorku. W 1933 roku lider zespołu rozpoczął tam skromny start, ale wkrótce został zamknięty w hotelowej ” sali Cugat.”Jego zespół taneczny grał w eleganckim hotelu przez 16 lat i stał się najlepiej opłacanym liderem zespołu Waldorf-Astoria, zarabiając 7000 dolarów tygodniowo plus cięcie opłaty za okładkę. W 1934 roku zespół cugata prowadził trzygodzinny program radiowy w sobotnie wieczory.

w czasach, gdy liderzy zespołów tanecznych Benny Goodman i Glenn Miller cieszyli się ogromną popularnością, Cugat skorzystał na konflikcie między Amerykańskim Stowarzyszeniem Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP) a sieciami radiowymi. ASCAP wstrzymał swoją muzykę z transmisji, zmuszając zespoły taneczne do grania głównie zmęczonych piosenek public domain. Cugat miał jednak do dyspozycji około 500 Nie-ASCAPSKICH utworów latynoskich i wkrótce przyciągnął krajową publiczność. Stał się znany jako ” Król rumby.”Niektórzy z wykonawców, których Cugat z kolei pomógł spopularyzować, to Desi Arnaz, Dinah Shore, Lina Romay i Miguelito Valdes. Napisał i nagrał setki piosenek, w tym” Chiquita Banana”,” Rumba Rhapsody”,” Kasmiri Love Song”,” Rain in Spain”,” Babalu”,” My Shawl”,” Rendezvous in Rio”,” Walter Winchell Rumba”,” Is it Taboo “i” I ‘ ll Never Love Again.”

Cugat zrobił skok na srebrny ekran w 1942 roku, pojawiając się w “You Were Never Lovelier”, w którym zagrała Rita Hayworth. Cugat poznała aktorkę w Kalifornii wiele lat wcześniej, kiedy była tancerką znaną jako Margarita Cansino. Ze swoim zespołem Cugat wystąpił w wielu innych filmach-często jako on sam. Wielokrotnie był widziany na ekranie z pływającą aktorką Esther Williams; wśród ich wspólnych filmów była córka Neptuna, kąpielowa Piękność, tym razem Na Zawsze, oraz na lsland With You. Karykatury cugata pojawiły się także w niektórych jego filmach oraz na “kurtynie gwiazd” w Grauman ‘ s Chinese Theater w Hollywood. Wydarzenia te były następstwem wcześniejszego zainteresowania kręceniem filmów ze strony Cugata, który wcześniej tworzył filmy, w tym fatalną produkcję we wczesnej erze dźwięku. W 1928 roku wydał 35 000 dolarów na produkcję hiszpańskojęzycznego filmu, aby odkryć, że w Ameryce Łacińskiej nie ma jeszcze projektorów dźwięku.

życie osobiste Cugata wielokrotnie było wiadomością, ponieważ ożenił się i rozwiódł cztery razy. Jego małżeństwo z Castillo zakończyło się nieszczęśliwie w 1944 roku. Lider zespołu był żonaty z Lorraine Allen w latach 1947-1952, kiedy—z pomocą prywatnych detektywów—przyłapała go w kompromitującej pozycji w pokoju hotelowym z wokalistą zespołu, Abbe Lane. Cugat poślubił Lane w tym samym roku i pozostał żonaty przez 14 lat, dopóki nie znalazł jej z innym mężczyzną. W 1966 roku ożenił się ze znacznie młodszym wokalistą-gitarzystą Charro Baezą, który jest lepiej znany tylko pod swoim imieniem. Małżeństwo to zakończyło się w 1978 roku i uznano je za jedyny polubowny rozwód. Refleksje cugata na temat jego życia miłosnego zostały przywołane w Los Angeles Times: “Lubię kobiety—wszystkie kobiety…. Jest też mój temperament. Jestem łacinnikiem. Podniecam. Dla mnie to jest życie.”

mimo, że szaleństwo muzyki latynoskiej, które nabrzmiało w latach 30.i 40., ucichło, Cugat pozostał niezwykle popularny. Jego zespół był często rezerwowany w Las Vegas i występował do 1969 roku, kiedy Cugat doznał udaru mózgu i został częściowo sparaliżowany. Lider zespołu wyzdrowiał po udarze, ale jego zdrowie nigdy nie było takie samo. Po rozwodzie z Charro, Cugat przeniósł się do Barcelony, gdzie mieszkał przez 18 lat—aż do śmierci w 1990 roku. Cierpiał na problemy z sercem i płucami, a po śmierci przebywał na intensywnej terapii w klinice Quiron.

Wybrana dyskografia

Xavier Cugat, CBS, 1949.

Xavier Cugat, CBS, 1952.

Quiet Music, Volume 6, Columbia, 1952.

Merengue, Sony Disco, 1986.

Adios Muchachos, Pro Arte, 1992.

La Ultima Noche, Triloka, 1992.

Me Gusta La Conga, Saludos Amigos, 1993.

El Negro Zumbon, Saludos Amigos, 1993.

Xavier Cugat & His Orchestra, Saludos Amigos, 1994.

Mambo No. 4, Columbia, 1995.

Golden Classics, Collectables, 1995.

Cugat ‘ s Favorite Rumbas: Leyendas / Legends, Sony Internati, 1995.

Say Si Si, para, 1995.

Latinissimo, Madacy, 1995.

& Air Shots, Harlequin, 1995.

Latin Dance Time with Xavier Cugat & His Orchestra, Fat Boy, 1996.

Ameryka Południowa, Take It Away: 24 Latin Hits, ASV / Living Era, 1997.

Cugie A-Go-Go, Varese, 1997.

Cuban Mambo, International, 1997.

Cuban Love Song, Harlequin, 1997.

lider zespołu, skrzypek na płytę … Wybrana dyskografia Źródła najbardziej znany ze spopularyzowania rumby w Stanach Zjednoczonych w latach 30.XX wieku, latynoamerykański zespół Xaviera cugata przoduje w nowym szaleństwie muzycznym wśród publiczności tanecznej i słuchającej radia. Dramatyczny showman, który często nosił wielkie Południowoamerykańskie kapelusze na scenie i który prowadził swój zespół z falą smyczka na…

lider zespołu, skrzypek na płytę … Wybrana dyskografia Źródła najbardziej znany ze spopularyzowania rumby w Stanach Zjednoczonych w latach 30.XX wieku, latynoamerykański zespół Xaviera cugata przoduje w nowym szaleństwie muzycznym wśród publiczności tanecznej i słuchającej radia. Dramatyczny showman, który często nosił wielkie Południowoamerykańskie kapelusze na scenie i który prowadził swój zespół z falą smyczka na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.