Czy istnieją dobre i złe białka?

określenie wartości odżywczej niektórych produktów spożywczych może być trudne. Wiele potraw można spożywać z umiarem, a etykietowanie ich jako “dobrych” lub “złych” może prowadzić do negatywnych konotacji. Ponadto etykiety żywności zmieniają się od czasu do czasu, ponieważ dietetycy i lekarze dowiadują się więcej o żywieniu i weryfikują swoje opinie na temat niektórych produktów.

jednym z rodzajów żywności, który od dłuższego czasu pozostaje poza radarem złej żywności, jest białko. Źródła białka są w dużej mierze reklamowane jako be-all I end-all w żywieniu. Ale nawet pozornie nieomylne białko powinno być spożywane z umiarem, a nawet wtedy tylko wtedy, gdy zostaną wybrane odpowiednie źródła białka.

białko jest niezbędnym budulcem dobrego odżywiania, który znajduje się w całym organizmie i stanowi enzymy, które napędzają wiele reakcji chemicznych. Białko pomaga paliwo hemoglobiny we krwi, która przenosi tlen w całym organizmie.

Kliknij, aby zmienić rozmiar

Instytut Medycyny zaleca, aby dorośli otrzymali minimum 0.8 gramów białka na każdy kilogram masy ciała dziennie (lub 8 gramów białka na każde 20 funtów masy ciała. Lekarze w Stanach Zjednoczonych zalecają dzienną porcję białka w wysokości 46 gramów dla kobiet w wieku powyżej 19 lat i 56 gramów dla mężczyzn. Zbyt często jednak ludzie przeładowują białko, ponieważ uważają, że jest to lepsza opcja niż węglowodany i inne źródła żywności. Ale nie wszystkie białka są takie same.

białko pochodzące ze źródeł zwierzęcych oferuje wszystkie aminokwasy, których potrzebuje organizm. Niestety, niektóre źródła zwierzęce są mniej zdrowe niż inne. Jest to spowodowane tym, że zwierzęce źródła białka zawierają również tłuszcze nasycone. Spożywanie zbyt dużo tłuszczów nasyconych może przyczynić się do podwyższonego poziomu LDL,lub Òbad, Ó cholesterolu we krwi. LDL może prowadzić do powstawania płytki nazębnej w tętnicach, która ogranicza przepływ krwi i może być czynnikiem ryzyka chorób serca. Tłuste czerwone mięso i produkty z pełnego mleka zawierają więcej tłuszczów nasyconych niż inne źródła białka.

kluczem podczas spożywania białka jest znalezienie odpowiedniej równowagi w źródłach białka. Owoce, warzywa, ziarna, orzechy i nasiona mogą oferować wiele niezbędnych aminokwasów. Resztę można uzyskać, wybierając mądrzejsze źródła białka pochodzenia zwierzęcego. Łosoś i inne tłuste ryby są dobrym źródłem białka i kwasów tłuszczowych omega-3 (tłuszcze zdrowe dla serca) i na ogół mają niską zawartość sodu. Soczewica oferuje 18 gramów białka i dużo błonnika. Ponadto te rośliny strączkowe praktycznie nie mają tłuszczów nasyconych.

szukając zdrowych źródeł białka, konsumenci mogą wybrać następujące opcje.

łosoś: dziki łosoś może mieć większą wartość odżywczą niż łosoś hodowlany dzięki bardziej zróżnicowanej diecie spożywanej przez łososia dzikiego.

kurczak: Kurczak jest na ogół niższy w tłuszczach nasyconych niż inne źródła białka zwierzęcego. Wybierz kurczaka hodowanego na pastwisku, aby uzyskać największy odżywczy poncz.

grecki jogurt: grecki jogurt dostarcza dużo białka i może przyczynić się do uczucia sytości, dzięki czemu jest bardziej godną przekąską niż mniej zdrowe alternatywy podjadania.

określenie wartości odżywczej niektórych produktów spożywczych może być trudne. Wiele potraw można spożywać z umiarem, a etykietowanie ich jako “dobrych” lub “złych” może prowadzić do negatywnych konotacji. Ponadto etykiety żywności zmieniają się od czasu do czasu, ponieważ dietetycy i lekarze dowiadują się więcej o żywieniu i weryfikują swoje opinie na temat niektórych produktów. jednym z…

określenie wartości odżywczej niektórych produktów spożywczych może być trudne. Wiele potraw można spożywać z umiarem, a etykietowanie ich jako “dobrych” lub “złych” może prowadzić do negatywnych konotacji. Ponadto etykiety żywności zmieniają się od czasu do czasu, ponieważ dietetycy i lekarze dowiadują się więcej o żywieniu i weryfikują swoje opinie na temat niektórych produktów. jednym z…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.