dlaczego ludzie piją “wodę surową” (ale prawdopodobnie nie powinni)

czy chcesz, aby twoja woda musowała, z kranu lub wyciągnięta z kranu niesterylizowana rzeka na północy stanu? Dla zwolenników drogiego nowego trendu picia zwanego “wodą surową” wybór jest tak oczywisty, jak Polska Wiosna.

zgodnie z artykułem New York Times opublikowanym w zeszłym tygodniu, rosnąca liczba amerykańskich koneserów hydracji wyłącza krany i przełącza się na niefiltrowaną, nieoczyszczoną wodę z naturalnych źródeł, strzelając do $36.99 za 2,5-galonowy dzbanek “surowego” towaru.

podczas gdy każda osoba z dostępem do wód gruntowych może rzekomo uzyskać własne zaopatrzenie, firmy specjalizujące się w surowej wodzie widzą, jak ich produkty znikają z półek sklepowych (głównie w Dolinie Krzemowej, jak zauważono w “The Times”), podczas gdy dziesiątki milionów dolarów kapitału podwyższonego ryzyka wracają.

Dlaczego? Czy woda surowa nie jest tylko wodą-tylko mniej regulowaną? Według The Times, część sukcesu ruchu może pochodzić z tego samego odwołania “poza siecią”: surowa woda nie przechodzi przez federalne lub miejskie rury, nie zawiera żadnych dodatków (takich jak fluor, naturalnie występujący minerał zwykle dodawany do wody z kranu w celu zwalczania próchnicy zębów) i ogólnie nie otrzymuje filtracji, dzięki czemu każda butelka pozostaje tak bogata w minerały, jak zamierzała Matka Natura.

Niestety, Matka Natura czasami zamierza dać nieprzyjemny przypadek biegunki zamiast. Nawet najbardziej Dziewicze źródła Ameryki mogą zawierać naturalne zanieczyszczenia, które sprawiają, że picie ich wód jest chorym błędem, powiedział Vince Hill, szef Oddziału zapobiegania chorobom przenoszonym przez wodę w Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w Atlancie. Bez dogłębnej wiedzy o tym, skąd pochodzi twoja woda, trudno powiedzieć, co w niej jest i kto obsługuje ją w drodze od wiosny do butelki — dlatego woda jest filtrowana w pierwszej kolejności, powiedział Hill, i dlaczego Agencja Ochrony Środowiska (EPA) egzekwuje surowe wytyczne dotyczące jakości w amerykańskich publicznych dostawcach wody.

coś w wodzie

według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczona woda pitna jest jednym z najniebezpieczniejszych zagrożeń dla zdrowia, przed którymi stoi świat. “Zanieczyszczona woda może przenosić choroby takie jak biegunka, cholera, czerwonka, dur brzuszny i polio”, mówi WHO, dodając, że szacuje się, że skażona woda pitna powoduje 502 000 zgonów z powodu biegunki na całym świecie każdego roku.

publiczna woda pitna w Stanach Zjednoczonych jest jedną z najbezpieczniejszych na świecie, według CDC, częściowo dzięki wieloetapowemu procesowi oczyszczania, który obejmuje filtrację, sedymentację (proces, w którym oddziela się ciężkie cząstki brudu) i dezynfekcję. Miasta i państwa mają własne specyficzne protokoły czyszczenia publicznej wody pitnej w zależności od źródła wody, z którego czerpią, Hill powiedział, ale wszystkie z nich przestrzegają jednego zestawu ścisłych wytycznych EPA mających na celu wyeliminowanie znanych zanieczyszczeń wody 90.

“istnieje wiele źródeł zanieczyszczenia wody, a niektóre z tych źródeł występują naturalnie”, powiedział Hill Live Science. “Woda źródlana i woda ze strumienia górskiego może wyglądać na czystą, ale może być zanieczyszczona bakteriami i wirusami, pasożytami i innymi zanieczyszczeniami, których nie widać.”

chemikalia, takie jak arsen i radon, które występują naturalnie w glebie i skałach, ale mogą być trujące w wystarczająco dużych dawkach, mogą łatwo przedostawać się do wód gruntowych bez większego wskazania, powiedział Hill. Tymczasem zwierzęta stwarzają własne ryzyko: Pasożyty takie jak Giardia i Cryptosporidium, dwie z najczęstszych przyczyn chorób przenoszonych przez wodę w Stanach Zjednoczonych, łatwo rozprzestrzeniają się z odchodów zwierzęcych do naturalnych źródeł wody. Po spożyciu przez ludzi, pasożyty te prowadzą do nieprzyjemnych chorób biegunkowych, CDC mówi.

z tego powodu Agencja zaleca, aby przed spożyciem cała woda z backcountry (pozyskiwana ze źródła lub w inny sposób) była odpowiednio filtrowana, dezynfekowana lub gotowana.

“zalecamy filtrowanie i dezynfekcję, aby była bezpieczna” “Tylko dlatego, że jesteś w naturalnym obszarze, nie oznacza, że w wodzie nie ma patogenów bakteryjnych, których po prostu nie widać.”

i chociaż niektórzy purystowie surowej wody twierdzą, że niewłaściwy rodzaj filtracji usuwa korzystne minerały … zabija zdrowe bakterie”, donoszą Times, Hill nie uważa, że ten argument trzyma wodę.

“podstawową zaletą wody pitnej jest nawodnienie — w ten sposób przynosi ona korzyści naszemu organizmowi, poprawiając nasz proces umysłowy i funkcje organizmu” – powiedział Hill. “Nie ma zbyt wielu danych na temat tego, czy woda pomaga dostarczać drobnoustroje do trawienia i tym podobne. O czym myślimy, kiedy myślimy o drobnoustrojach w zarazkach wodnych, które mogą powodować choroby. Dlatego mówimy o uzdatnianiu wody, filtrowaniu wody, dezynfekcji wody, aby uczynić ją bezpieczniejszą – dane, które mamy, dotyczą bardziej powodującego choroby działania drobnoustrojów w naszej wodzie.”

najnowsze wiadomości

{{ articleName}}

czy chcesz, aby twoja woda musowała, z kranu lub wyciągnięta z kranu niesterylizowana rzeka na północy stanu? Dla zwolenników drogiego nowego trendu picia zwanego “wodą surową” wybór jest tak oczywisty, jak Polska Wiosna. zgodnie z artykułem New York Times opublikowanym w zeszłym tygodniu, rosnąca liczba amerykańskich koneserów hydracji wyłącza krany i przełącza się na niefiltrowaną,…

czy chcesz, aby twoja woda musowała, z kranu lub wyciągnięta z kranu niesterylizowana rzeka na północy stanu? Dla zwolenników drogiego nowego trendu picia zwanego “wodą surową” wybór jest tak oczywisty, jak Polska Wiosna. zgodnie z artykułem New York Times opublikowanym w zeszłym tygodniu, rosnąca liczba amerykańskich koneserów hydracji wyłącza krany i przełącza się na niefiltrowaną,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.