“Nie urodziliśmy się demokratami”Vladimir Zhirinovsky wyjaśnia, jak jego partia popiera usuniętego gubernatora wybranego przez ludność Chabarowska w głosowaniu, przeciwstawia się

Mladen Antonov / AFP / scanpix / LetaMladen Antonov / AFP / scanpix / Leta
historie
Meduza
{{ hourTwoDigit}}:{{minuteTwoDigit}}, {{day}} {{monthName}} {{year}}

wraz z aresztowaniem Chabarowskiego gubernatora Siergieja Furgala i mianowaniem Michaiła degtyariew na jego miejscu, partia polityczna dwóch polityków — LDPR — nagle znajduje się w centrum rosyjskiej polityki. W trakcie tych wydarzeń długoletni lider partii (jedyny lider, jakiego kiedykolwiek miała), Władimir Żyrinowski, odwrócił swój początkowy, stanowczy sprzeciw wobec obalenia Furgala. Specjalny korespondent meduzy Andriej Percew rozmawiał z Żyrinowskim o aresztowaniu byłego gubernatora, o tym, czy Furgal naprawdę planował wcześniej zrezygnować, o nieruchomościach Michaiła Degtyariewa pod Moskwą i dlaczego LDPR sprzeciwiła się inicjatywie rządzącej partii politycznej Rosji, aby rozłożyć głosowanie na kilka dni, zanim później zatwierdzi tę ideę.

Vladimir Zhirinovsky, który założył prawicową, błędnie nazwaną “Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji” (LDPR) w 1992 r., powiedział, że jego ugrupowanie będzie rządzić Michaiłem Degtyariewem w wyborach gubernatorskich we wrześniu 2021 r., jeśli nadal będzie pełnił funkcję gubernatora i jeśli jego poprzednik, Siergiej Furgal, nie pobije wielu zarzutów o zabójstwo.

Pan Degtyariew pracuje niecały miesiąc. Do tej pory Żyrinowski jest zadowolony ze swojego występu. “Zostaw go, a jestem pewien, że wszystko mu się uda”, powiedział Meduza, dodając, że Degtyariew działał niezależnie, nie zwracając się do kierownictwa partii o wskazówki, co robić w Chabarowsku. “Kiedy dostajesz outsidera, trzeba go uczyć i mentorować. Wysłannik lub ktoś się nimi zajmuje. Ale nasi ludzie padli na ziemię!”

pomimo pozornie płynnego startu Degtyariewa, od tygodni trwają wielkie protesty w stolicy jego regionu. Żyrinowski mówi, że rozumie gniew opinii publicznej. Po pierwsze, mówi, Gubernator Furgal został aresztowany dość nagle, bez krążących plotek, że popełnił jakiekolwiek przestępstwo. Po drugie, zarzuty dotyczą morderstw popełnionych 15 lat temu, co wskazuje, że policja siedziała na ich podejrzeniach przez tyle lat ” i musiała dokonać tego aresztowania właśnie teraz.”Wreszcie, Żyrinowski wskazuje na masowe niepokoje za granicą”, w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii — heck, na całym świecie!”mówiąc, że środki kwarantanny koronawirusa rozwścieczyły ludzi na całym świecie.

Zhirinovsky przyznaje również, że Daleki Wschód Rosji został “nieco zaniedbany”, przypominając o porozumieniu z Pekinem w 2005 r., które przekazało Chinom ponad 65 mil kwadratowych terenów przygranicznych na wyspach. “I to nie była tylko część regionu — ludzie z Chabarowska mieli tam letnie domy, ogrody i krewnych” – mówi Żyrinowski. “Ludzie żyli tam od wieków! A potem wstali i im to zabrali. Więc jest tam wiele rzeczy, które są stłumione.”

LDPR również napotkał przeszkody. Żyrinowski skarżył się Meduzie, że sieci telewizyjne, takie jak Ren-TV i Rossiya-24, spędziły ostatnie dwa lata, niszcząc członków partii, Siergieja Furgala i Władimira Sipiagina (gubernatorów regionów Chabarowskiego i Władimira), za to, że najwyraźniej “wkurzanie ludzi jest na szczycie.”Wyżsi urzędnicy w rządzie federalnym również chętnie przeciągają gubernatorów LDPR przez błoto, mówi założyciel partii, przypominając, jak premier Dmitrij Miedwiediew rzucił się winić Siergieja Furgala za pożar na obozie letnim w 2019 roku, w którym zginęło czworo dzieci.

mimo, że jest on elementem politycznej rozrywki w Rosji, Zhirinovsky walczy z gospodarzami telewizyjnymi, takimi jak Władimir Sołowjow i Olga Skabeyeva, narzekając, że rosyjskie sieci Narodowe zignorowały demonstracje w Chabarowsku. “W Ameryce, w każdym stanie, gdy dziecko potknie się i rozpłakuje, pokazują to wszystko” – mówi. “Chabarowsk gotuje się od 23 dni i nic! To zaniedbanie irytuje ludzi. Nie podoba im się to, że są niewidzialni. Chabarowsk po prostu się nie rejestruje. Jest Ukraina i jest Białoruś-ciągle są w wiadomościach-ale nie Chabarowsk!”

” przez dwa lata bili gubernatora z jednego prostego powodu: był z innej partii. A ludzie się wściekli, bo sami wybrali ” – mówi Żyrinowski, przyznając, że wyborcy “może nie dbali o swoją partię.”Niemniej jednak, dodaje, gubernator zwyciężył swoich wyborców podczas sprawowania urzędu, opierając się na opatentowanym “stylu LDPR”, regularnych spotkaniach ze społeczeństwem i szybkim kształtowaniu polityki. “Chodził bez ochroniarzy i nie budował sobie żadnych rezydencji. Sprzedał nawet swój jacht. Wszyscy widzieli, że myśli przede wszystkim o ludziach-mówi Żyrinowski.

pod koniec lipca 2020 r.aktywista antykorupcyjny Aleksiej Nawalny opublikował raport śledczy na temat Michaiła Degtyariewa (którego, nawiasem mówiąc, pokonał w wyborach na burmistrza Moskwy siedem lat temu). Nawalny twierdzi, że rodzice Degtyariewa — ludzie skromnych środków-w tajemniczy sposób posiadają prawie 1,7 miliona dolarów w Nieruchomościach poza Moskwą. “Ten człowiek gdzieś zdobywa informacje; ktoś mu ją karmi i często jest niskiej jakości-powiedział Żyrinowski Meduzie pytany o zarzuty korupcyjne. Zaprzecza, że Degtyariew kiedykolwiek przyjął łapówkę lub złamał prawo. “Nigdy nie czytałem Navalnego. Facet mnie nie interesuje. Michaił jest tak uczciwy jak oni! Nawet jeśli coś ma, to nie jest kradzione i nie jest to łapówka-dodał Żyrinowski.

więcej o raporcie Nawalnego

  • działacze Antykorupcyjni6 milionów nieruchomości w Moskwie zarejestrowanych na członków rodziny gubernatora

odrzucając spekulacje, że następca Siergieja Furgala został wybrany w oparciu o pewne milczące porozumienie między LDPR a Kremlem, Żyrinowski twierdzi, że Degtyariew był jednym z kilku członków przetrzymywanych “w rezerwie”, przygotowanych do najwyższego zadania rządowego. Mówi, że partia ma też innych na skrzydłach, a niektórzy z tych polityków uczestniczyli już w specjalnych seminariach szkoleniowych organizowanych przez administrację Putina.

chociaż jego rzekome zbrodnie zostały popełnione na terytorium Chabarowska, Siergiej Furgal jest więziony tysiące mil dalej w Moskwie. To stawia go w tym samym mieście, co jego szef partii, ale Władimir Żyrinowski nie odwiedził jeszcze byłego gubernatora w areszcie przedprocesowym. Mimo to mówi, że LDPR wysyła paczki opieki, próbuje odwiedzić zespoły monitorów publicznych i oferuje mu nowego radcę prawnego. Partia zorganizowała również kilka imprez, aby domagać się lepszych warunków w zamknięciu. (Na przykład, Zhirinovsky skarży się, że Furgal nie może nawet słuchać radia ani oglądać niezależnego kanału telewizyjnego Dozhd, aby uzyskać informacje o protestach w domu.) Gdy sprawa trafi do sądu, proces powinien odbyć się w Chabarowsku, a nie w Moskwie-mówi Żyrinowski.

Po tym, jak agenci federalni aresztowali gubernatora Furgala, Żyrinowski wygłosił przemówienie na podłodze Dumy Państwowej potępiające decyzję, porównując ją do stalinizmu. Mniej niż trzy tygodnie później, Żyrinowski najwyraźniej zmienił swoje stanowisko, twierdząc, że Furgal faktycznie planował zrezygnować tuż przed aresztowaniem. Powiedział Meduzie, że jego komentarze na temat intencji Furgala zostały ” nieco źle zrozumiane.”Rzekome zatrzymania furgala dotyczyły fabryki metalurgicznej “Amurstal”, którą rzekomo spodziewał się (jak się okazuje) przegrać z Moskiewskim biznesmenem Pawłem Balskim, który z kolei podobno planował sprzedać firmę Chińczykom.

więcej o Hucie

  • Człowiek ze stali”Nowa Gazeta” donosi o zakulisowych planach biznesowych , które być może zrujnowały rosyjskiego gubernatora

“dosłownie tydzień lub dwa wcześniej zadzwonił do mnie i powiedział:” jest sytuacja i nie wiem, co robić.”Mogłem powiedzieć z jego głosu, że bał się rozmawiać przez telefon” – wspomina Żyrinowski. Gdyby wiedział, że aresztowanie jest nieuchronne, przywódca LDPR powiedział, że podjąłby działania. “Znaleźlibyśmy sposób, by tego uniknąć. Dobrowolną rezygnację z powodów zdrowotnych i przeniesienie do nowej pracy ” – mówi. “Furgal wiedział, że zbliżają się do niego, ale nie mógł wiedzieć, że przygotowują się do aresztowania go. Znaleźlibyśmy sposób, by to powstrzymać. To było złe dla niego i dla kraju.”

Реклама

Zhirinovsky spotkał się ostatnio z krytyką za pozorną zmianę zdania LDPR na temat inicjatywy rządzącej Partii Rosji, aby przedłużyć głosowanie w dniu wyborów poza jeden dzień. Twierdzi, że LDPR nadal sprzeciwia się temu pomysłowi, ale poparł trzydniowy okres głosowania, aby zapobiec tygodniowym wyborom, których pierwotnie chciała Wielka Rosja. Żyrinowski jest również optymistą, że prawodawcy mogą przesunąć wrześniowe wybory w Rosji na wiosnę przyszłego roku, kiedy mniej osób będzie na wakacjach. Mówi, że LDPR ucierpiała z powodu niskiej frekwencji związanej z głosowaniem w okresie letnim, a zwłaszcza z braku optycznych systemów głosowania. “Gdziekolwiek te maszyny zostały zainstalowane, liczba osób głosujących na nas jest dwa razy większa! W Dumie jest nas teraz 40, ale powinno być 80!”Żyrinowski powiedział Meduzie.

stanowisko LDPR w sprawie wyborów gubernatorskich komplikuje jej poparcie dla Siergieja Furgala, którego mieszkańcy Terytorium Chabarowskiego wybrali dwa lata temu. W przeciwieństwie do tysięcy demonstrantów maszerujących teraz na Furgal, Żyrinowski mówi, że prezydent powinien mianować gubernatorów: “jeśli wybierają ludzi, jak prezydent ma przewodzić krajowi?”Ostrzega również, że rosyjska spuścizna sowiecka nadal utrudnia obywateli. “Nie jesteśmy urodzonymi demokratami, ale musimy nimi być” – mówi Żyrinowski, argumentując, że ta twarda mentalność jest również tym, co dorabia kandydatom opozycji, którzy wygrywają wybory gubernatorskie.

jedynym gubernatorem LDPR, który nie napotkał problemów na stanowisku, jest Aleksiej Ostrowski, szef Obwodu Smoleńskiego. “nie dotykają go, bo sami go wyznaczyli. Poprosiliśmy ich, aby dali nam przynajmniej jedno stanowisko gubernatora.”Żyrinowski mówi.

Zhirinovsky mówi, że mieszkańcy Chabarowska powinni dostać wybory, jeśli chcą, ale najwyraźniej ma poważne obawy co do rzekomych ekscesów demokracji bezpośredniej: “jeśli pójdziesz tylko według tego, o co ludzie proszą, nigdy nie zbudujesz jednej drogi, placu zabaw, a nawet parkingu. Nic nie zbudujesz! Ludzie chcą widoku na nabrzeże, chcą publicznych ogrodów i stawów. Drzewa, lipy, kasztany i cisza … nie będziesz mógł mieć kota, psa, fortepianu, saksofonu, puzonu. Niektórzy ludzie nie znoszą dźwięku płaczących dzieci. Ale to jest złe podejście!”

Wywiad Andreya Pertseva

podsumowanie Kevina Rothrocka

historie Meduza {{ hourTwoDigit}}:{{minuteTwoDigit}}, {{day}} {{monthName}} {{year}} wraz z aresztowaniem Chabarowskiego gubernatora Siergieja Furgala i mianowaniem Michaiła degtyariew na jego miejscu, partia polityczna dwóch polityków — LDPR — nagle znajduje się w centrum rosyjskiej polityki. W trakcie tych wydarzeń długoletni lider partii (jedyny lider, jakiego kiedykolwiek miała), Władimir Żyrinowski, odwrócił swój początkowy, stanowczy sprzeciw wobec…

historie Meduza {{ hourTwoDigit}}:{{minuteTwoDigit}}, {{day}} {{monthName}} {{year}} wraz z aresztowaniem Chabarowskiego gubernatora Siergieja Furgala i mianowaniem Michaiła degtyariew na jego miejscu, partia polityczna dwóch polityków — LDPR — nagle znajduje się w centrum rosyjskiej polityki. W trakcie tych wydarzeń długoletni lider partii (jedyny lider, jakiego kiedykolwiek miała), Władimir Żyrinowski, odwrócił swój początkowy, stanowczy sprzeciw wobec…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.