W jaki sposób Gra o Tron dostarczyła nieoczekiwanego zwrotu na popularnej teorii Valonqar

gra o Tron może nie stosować się do wszystkich zwykłych tropów opowieści fantasy, ale ta seria kocha swoje przepowiednie. Od Azor Ahai po ostatnie ostrzeżenie Melisandre dla Aryi, proroctwa są chlebem dla gry o Tron-nawet jeśli te proroctwa na ogół nie działają zgodnie z planem. Tak było w przypadku jednej z najbardziej znaczących przepowiedni z serii, Valonqar, w której młoda Cersei Lannister dowiaduje się, jak umrze.

chociaż serial pominął ten konkretny fragment wpływowego spotkania Maggy The Frog z Cersei w tej kluczowej retrospekcji, zagrożenie ze strony Valonqar i wszystkie implikacje, które z nim wynikły, nadal są czymś, co wisiało nad głową Cersei przez cały czas trwania gry o Tron. W” The Bells ” przepowiednia, która nawiedziła Cersei, w końcu spełniła się, ale nie w sposób, jakiego ona lub widzowie prawdopodobnie oczekiwali. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej kluczowej przepowiedni i o tym, jak “dzwony” w końcu ją urzeczywistniły.

Co To jest Valonqar?

w książkach, przepowiednia Valonqar jest przedstawiona w uczcie dla wron i została zaadaptowana w formie retrospekcji w 5 sezonie serialu HBO. Zakochana młoda Cersei i jej przyjaciele zbliżają się do czarownicy o imieniu Maggy, chcąc dowiedzieć się o ich przyszłości. Maggy mówi Cersei, że zamiast poślubić księcia (Rhaegar), ona poślubi króla (Robert) i że chociaż on będzie miał wiele dzieci (jego bękarty), ona będzie miała tylko troje (jej dzieci z Jaime). Jednak nie jest to tylko szczęście, jak Maggy mówi Cersei, “złoto będzie ich koronami, a złoto ich całunami” – zasadniczo oznacza to, że jej troje dzieci umrze (i tak się stało).jakby perspektywa utraty dzieci nie była wystarczająco zła, czarownica ostrzega ją: “kiedy twoje łzy Cię utopią, valonqar owinie swoje ręce o Twoje Blade białe gardło i zadusi Cię życiem.”To ta kluczowa sekcja została pominięta w serialu, ale poinformowała fanów o tym, jak Cersei umrze przez ponad dekadę.

czekając na premierę 8 sezonu Game of Thrones, przyjrzyjmy się, jak wygląd postaci ewoluował na przestrzeni lat:
Daenerys Targaryen in Season 1
Daenerys Targaryen in Season 2
Daenerys Targaryen in Season 3
Daenerys Targaryen in Season 4
Daenerys Targaryen in Season 5
Daenerys Targaryen in Season 6
Daenerys Targaryen in Season 7
Daenerys Targaryen in Season 8
Jaime Lannister in Season 1
Jaime Lannister in Season 2
Jaime Lannister in Season 3
Jaime Lannister in Season 4
Jaime Lannister in Season 5
Jaime Lannister in Season 6
Jaime Lannister in Season 7
Jaime Lannister in Season 8
Tyrion Lannister in Season 1
Tyrion Lannister w sezonie 2
Tyrion Lannister w sezonie 3

” valonqar “jest wysoko valyryjskim słowem, które tradycyjnie oznacza” młodszego brata”, więc Cersei przyjęła przepowiednię, że jej młodszy brat Tyrion doprowadzi do śmierci jej dzieci, a ostatecznie samej. To wyjaśnia nienawiść Cersei do Tyriona, a także dlaczego tak ciężko walczyła, aby chronić swoje dzieci kosztem wszystkiego innego. Większość życia spędziła w obawie przed własną zagładą.

śmierć Cersei

wiele przepowiedni już się spełniło przed tym ostatnim sezonem, jak opisano powyżej, od poślubienia Roberta przez Cersei, aż po posiadanie trójki dzieci, aby wszyscy spotkali się przedwcześnie. Za wszystko, co Cersei pochłonęło dokonywanie wyborów i odcinanie ludzi od jej życia, które mogłyby przynieść te prorocze obietnice. (Część przepowiedni powiedziała również Cersei, że będzie królową “dopóki nie przyjdzie Inna, młodsza i piękniejsza, aby cię odrzucić i zabrać wszystko, co ci drogie”, abyś mógł zgadnąć, dlaczego kochała Margaery.)
pod koniec Cersei była kobietą pochłoniętą żalem i nienawiścią, a nawet jej śmierć w głębi Królewskiej Przystani może być zinterpretowana jako odpowiadająca proroctwu Maggie-choć poetycko, Nie w sposób, jaki Cersei sobie wyobrażała. (Warto zauważyć, że śmierć Cersei w George R. R. Powieści Martina mogą różnić się od tego, jak to się stało w serialu, więc ta analiza może nie pasować idealnie, ponieważ serial pominął jakąkolwiek wzmiankę o Valonqarze.) Są dwa sposoby odczytania, kim był “Valonqar” w tym odcinku. Pierwszym jest to, że Valonqar okazał się nie Tyrion, ale Jaime (który jest bliźniakiem Cersei, ale urodził się jako drugi). Rzeczywiście umarła z rękami Jaime ‘ a na gardle, tylko w miłosnym uścisku, a nie ataku. Cersei zadławiła się życiem, ale została złapana pod tonami spadającego gruzu.
można też argumentować, że Dany to sam Valonqar. Jak powiedziała gra o Tron, język Valyryjski jest językiem neutralnym płciowo. Dokładniejszym tłumaczeniem tego słowa byłoby ” małe rodzeństwo.”Dany jest młodszą siostrą Rhaegara, tego samego księcia, w którym Cersei zakochała się, gdy zbliżyła się do Maggy. Maggy mogła ostrzegać Cersiego przed młodszym rodzeństwem mężczyzny, którego miała kiedyś poślubić, a nie swoim własnym bratem-zwłaszcza, że Daenerys wydaje się być również młodszą, piękniejszą królową, która zabrała Cersei wszystko, co było jej drogie.

STANNIS BARATHEON
– pod koniec sezonu 5, dążenie Stannisa do zdobycia Żelaznego Tronu doprowadziło go do całkowitej ruiny, a po nieudanym schwytaniu Winterfell znalazł się w śmiertelnym końcu Oathkeepera Brienne’ a. W książkach, Stannis nadal jest w Zamku Black, spiskując swoją wojnę z Boltonami, jednocześnie zawierając umowy z żelaznym bankiem, aby zabezpieczyć 20 tysięcy żołnierzy.

SHIREEN BARATHEON
– gdy jeszcze żyje w książkach, a konkretnie wymieniony jako następca Stannisa, gdyby zginął w walce z Boltonami, GRRM powiedział Tronom EPs Weiss i Benioff, że Shireen jest skazany na śmierć. W pewnym momencie. Nie wiemy tylko, czy zostanie brutalnie spalona żywcem, jak w serialu “jeśli biedna dziewczyna upadnie w inny sposób”.
SELYSE BARATHEON
– zimna i okrutna Selyse wciąż żyje w książkach, niezadowolona z rozpadających się warunków Eastwatch-By-the-Sea, aranżując małżeństwa między nią rycerze, i ogólnie bycie żałosnym władcą miłującej światłość pijawki. W serialu powiesiła się z winy za złą egzekucję córki.
SER BARRISTAN SELMY
ser Barristan Selmy spadł do synów Harpii w serialu, ale w książkach wciąż jest w Meereen, próbując utrzymać pokój z missandei po tym, jak Daenerys odleciał, daleko, na grzbiecie drogona, aby uniknąć próby zamachu.
CATELYN STARK
to prawda, że Catelyn Stark nie żyje zarówno w serialu, jak i w książkach, ale w książkach Lord of Light ‘ s magic, dzięki uprzejmości Beric Dondarrion, sprowadził ją z powrotem za życie po czerwonym ślubie. Teraz przechodzi przez Lady Stoneheart i prowadzi Bractwo bez sztandarów, gdy pustoszą Tereny nadrzeczne, zabijając Freysa i Lannisterów.
MANCE RAYDER został stracony przez Stannisa Baratheona (Jon Snow łaskawie zabił go szybko, aby nie był torturowany przez ogień), ale w książkach nadal jest w pobliżu. “Mance Rayder” został stracony, ale to nie był naprawdę on. Magia Melisandre zamieniła go na Rattleshirta, a teraz Mance wyrusza na misję, w postaci Rattleshirta, aby uratować Aryę Stark. Która nie jest Aryą, ale Jeyne Poole.
PIP i Grenn
PIP i Grenn są nadal kluczowymi uczestnikami Nocnej Straży w tańcu ze smokami. W serialu zginęli osobno – Green fell pokonał giganta z dwoma innymi członkami Night ‘s Watch, podczas gdy Pyp został zabity przez Ygritte’ a.
ALLISER THORNE
wiecznie kłujący Alliser Thorne został powieszony za zdradę w serialu, po spisku, aby zabić, a następnie zabić Jon Snow. Nie wiedział, że Jon zostanie przywrócony do życia przez Melisandre i zostanie stracony za swoje zbrodnie. W książkach, jest tylko kilka uderzeń w tyle w tej historii.
Jojen REED
Meera Reed nadal żyje w serialu, choć House Reed był ciekawie nieobecny w ostatnim sezonie. Jej brat, Jojen, spadł z powrotem podczas próby wędrówki brana do jaskini Trzyokiego Kruka. W tańcu ze smokami, Jojen i Meera są w jaskini z Bran, ale jojen pragnie wrócić do Greywater Watch.
Lato
ponieważ Bran jest nadal w jaskini Trzyokiego Kruka w książkach, tak jest jego Wilkołak, Lato. W serialu Summer zginęła broniąc Bran, gdy nocne siły króla zaatakowały jaskinię.OSHA nadal opiekuje się Rickonem i Shaggydogiem w książkach, kradnąc ich na wyspę Skagos. W serialu całe trio, w tym Osha, popadło w okrucieństwo Boltona. RICKON STARK został użyty do pokazowych i zabójczych ćwiczeń w serialu telewizyjnym, w odcinku “Bitwa Bękartów”, Rickon Stark nadal żyje w książkach. Wielu wierzy, że nie żyje, Ser Davos ma za zadanie uratować go z wyspy Skagos, aby Dom Manderly ogłosił Stannisa swoim królem. SHAGGYDOG został zabity, gdy Rickon został schwytany i przekazany Boltonom.w 1999 roku, Shaggydog został zabity, gdy Rickon został schwytany i przekazany Boltonom. W powieści Shaggydog jest przypuszczany, że jest z Rickonem na wyspie Skagos.RAMSAY BOLTON
– w książkach, Theon uciekł ze szponów Ramsaya w Winterfell z przyjaciółką z dzieciństwa Sansy, Jeyne Poole, żoną Ramsaya, która w 1994 roku została żoną Ramsaya.od lat udaje “Aryę stark”. Serial znacznie wykraczał poza to, przenosząc część historii faux-Aryi do Sansy, a następnie wkraczając w wojnę między Ramsayem a Jonem Snowem. Ramsay jest najprawdopodobniej skazany na straszną śmierć w książkach, ale kto wie, czy zostanie nakarmiony własnymi psami, tak jak widzieliśmy na końcu ” bitwy Bękartów.”

ROOSE BOLTON
– obliczający, oportunistyczny Roose Bolton jest nadal bardzo żywy w książkach i głównym graczem na północy, gdzie włada jako naczelnik, nigdy nie został zabity przez swojego ojca.własny psychopatyczny bękart.
DORAN MARTELL
– Doran nadal zasiada na tronie Dorne w powieściach GRRM, grając polityczne gry z Cersei i Lannisterami. Serial przebrnął przez wiele fabuły Dorne z książek, wycinając większość z nich i bezceremonialnie wysyłając Dorana, zlecając ellarii i wężom z piasku zamordowanie go w zamachu stanu.
AREO HOTAH
Head guard AREO Hotah został zabity przez węże piaskowe podczas ich zamachu stanu w Dorne. W książkach nadal pozostaje. Ochrona. Hotah ‘ ING.
TRYSTANE MARTELL
– w książkach Doran odkrywa spisek mający na celu zabicie księcia Trystane w drodze do Królewskiej Przystani. W serialu tak się stało, choć to węże piaskowe go napadły, a nie Lannisterowie.
MYRCELLA BARATHEON
– pod koniec ADwD, Myrcella jest nadal bardzo politycznym pionkiem, chociaż jest w drodze do domu do Królewskiej Przystani. Cały czas Jaime zastanawia się nad opowiedzeniem jej o jej prawdziwym ojcostwie. W serialu dowiedziała się prawdy o swoim ojcu-tuż przed upadkiem Ellarii i jadowitych węży piaskowych.
OBARA i Nymeria SAND
– serial wziął Węże piaskowe w zupełnie innym kierunku, podczas gdy w książkach nadal są częścią wewnętrznego przywództwa Dorne ‘ a i działają jako narzędzia do książę Doran. W rzeczywistości Nymeria zostaje wysłana do King ‘ s Landing, aby zająć małe miejsce w Radzie Dorana. W serialu Wszystkie węże ulegają nienawiści i zemście, a dwa z nich padają podczas zasadzki Eurona Greyjoya.

ten wynik pokazuje, że przepowiednia Valonqar, podobnie jak wiele innych, była bardziej samospełniającą się odmianą. Bezlitosne próby chronienia i wychowywania dzieci Cersei przyczyniły się do ich śmierci. Rozpieszczała Joffreya, dopóki nie stał się drażliwym, torturującym sługę tyranem. Najprawdopodobniej połowa Westeros planowała go zamordować zanim został otruty. Pochopne decyzje Cersei jako władcy zaostrzyły napięcia z Dorne i przyczyniły się do morderstwa Myrcelli. A co najgorsze, Cersei doprowadził Tommena do samobójstwa, wysadzając Wielki wrzesień Baelora i zabijając setki niewinnych.
Cersei najwyraźniej nigdy nie miał się czego obawiać od Tyriona. Nawet na samym końcu ryzykował własne życie, by uratować jej. Gdyby Cersei nie umieścił tak dużo w proroctwie Maggy, prawdopodobnie nigdy by się to nie spełniło. That’s the funny thing about prophecies.

Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler image from episode 6, “The Iron Throne.”
Spoiler z odcinka 6 ” Żelazny Tron.”
Spoiler z odcinka 6 ” Żelazny Tron.”

to nie przypadek, że seria pozostawiła tyle miejsca na interpretację z przepowiednią Valonqara. Książki jeszcze tego nie rozwiązały i najprawdopodobniej nie rozwiążą, dopóki w najbliższych dziesięcioleciach nie ukaże się sen o wiośnie. Ten otwarty wniosek do głównego punktu fabularnego gry o Tron pozwala serii zaoferować swoje własne ujęcie bez konieczności zaprzeczania temu, co George R. R. Martin ultimate pisze w swoich książkach.
Aby dowiedzieć się więcej o grze o Tron, sprawdź naszą recenzję “The Bells”, który zginął w odcinku, dlaczego Dany dokonał tego szokującego wyboru, obejrzyj zapowiedź finału serii, dowiedz się, jak wielka scena Jamiego była głównym oddzwanianiem i dlaczego łuk Dany pozostaje wierny duchowi książek. Jesse jest łagodnie wychowanym pisarzem dla IGN. Pozwól mu pożyczyć maczetę do twojego intelektualnego gąszczu, śledząc @jschedeen na Twitterze lub Kicksplode na MyIGN.

gra o Tron może nie stosować się do wszystkich zwykłych tropów opowieści fantasy, ale ta seria kocha swoje przepowiednie. Od Azor Ahai po ostatnie ostrzeżenie Melisandre dla Aryi, proroctwa są chlebem dla gry o Tron-nawet jeśli te proroctwa na ogół nie działają zgodnie z planem. Tak było w przypadku jednej z najbardziej znaczących przepowiedni z…

gra o Tron może nie stosować się do wszystkich zwykłych tropów opowieści fantasy, ale ta seria kocha swoje przepowiednie. Od Azor Ahai po ostatnie ostrzeżenie Melisandre dla Aryi, proroctwa są chlebem dla gry o Tron-nawet jeśli te proroctwa na ogół nie działają zgodnie z planem. Tak było w przypadku jednej z najbardziej znaczących przepowiedni z…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.